Junior Merit History

To view a list of bowlers by titles won click here.

Year Winner Club Runner Up Club
1963 J Cheshire Willenhall Liberal K Beaman Molineux
1964 K Beaman Molineux B Griffiths Molineux
1965 K Beaman            (2nd Win) Molineux A J Hawkins Rugeley Progressive
1966 D J Read Yale & Towne D Goddard Courtalds
1967 R Cooper Willenhall Liberal D Page Willenhall Liberal
1968 D J Read               (2nd Win) Willenhall Liberal D Page Willenhall Liberal
1969 N Ward EEC A J Hawkins Rugeley Progessive
1970 M Brown Raven A J Hawkins Rugeley Progressive
1971 D Murray Willenhall Liberal K Wolverson Willenhall Liberal
1972 M Evans Bilston Town S Hill West Mids Gas
1973 M Evans                (2nd Win) Bilston Town S Davis Amery
1974 C Huntbatch Woodfield R Leath Tettenhall
1975 J Morris

A Matthews Won ALL ENGLAND

Amery R White Newhampton
1976 J Morris                (2nd Win) Amery K Raftery GEC
1977 S Davis Amery C Huntbatch Woodfield
1978 G Hawkins GEC K Handley Rugeley Prog.
1979 N Turner M & B D Nash Stile
1980 G Hawkins             (2nd Win) GEC I Thwaites Penkridge
1981 A Hunt Darlaston CA C Halford Fafnir
1982 D East Stile C Ward GEC
1983 J Groom Eaton Yale A Hunt Eaton Yale
1984 J Groom                 (2nd Win) Eaton Yale G Storer Chase Terrace
1985 C Ward Victoria Park M Hall Amery
1986 R Everitt     Won ALL ENGLAND M & B T Bate Cheslyn Hay
1987 M Bennett Short Heath Liberal M Wiseman Amery
1988 C Barker Hawkins P Clinton Penn
1989 A Boucher Burton Manor D Fielding Woodman
1990 P Pugh Nordley C Pursall Wednesfield Cons
1991 D Smith Bilston Town D Limbert Penn
1992 D Smith                 (2nd Win) Bilston Town D Limbert Penn
1993 S Fletcher M Bryant Lichfield RUFC
1994 R Page Willenhall Liberal S Moorcroft Rugeley Progressive
1995 D Semper Parkfields S Moorcroft Rugeley Progressive
1996 C Fellows Woodfield M Jordan M&B Wood Farm
1997 C Fellows                 (2nd Win) Woodfield D Semper Parkfields
1998 C Fellows                 (3rd Win) Woodfield P Butcher Woodfield
1999 G Baker Springvale A Evans Rugeley Progressive
2000 G Baker                   (2nd Win) Springvale R Charles Express & Star
2001 M Aldridge Oaklands R Charles Express & Star
2002 A Stevens Penn S Simpson Willenhall Liberal
2003 S Simpson Willenhall Liberal A Smith Willenhall Liberal
2004 G Jones Glasscutters A Stevens Penn
2005 D Davies Penn O Chard M&B Cheslyn Hay
2006 S Simpson                 (2nd Win) Willenhall Liberal D Davies Penn
2007 S Simpson                 (3rd Win) Willenhall Liberal A Smith Willenhall Liberal
2008 M Wesley ECC J Beaman Nordley Liberal
2009 S Orpe Willenhall Trinity K Bailey Amery
2010 S Wylde Stile J Beaman Nordley Liberal
2011 N Lampitt Pennfields B Mellor M&B Cheslyn Hay
2012 B Mellor M & B Cheslyn Hay C Bray Willenhall Nordley
2013 L Craddock Oaklands L Boniface Barhale
2014 L Boniface Barhale L Craddock M&B Cheslyn Hay
2015
2016
2017 R Rollason Woodfield O Evans Willenhall Nordley
Advertisements